Még sosem történt olyan, hogy egy hónapban ne született volna legalább 6 ezer gyerek Magyarországon. Ehhez képest idén februárban mindössze 5683 élveszületést regisztrált a Központi Statisztikai Hivatal, vagyis soha nem látott mélypontra zuhant a születésszám.
Az előzetes adatok szerint 2025 januárjában 6367 gyermek született, és 12 855 fő halt meg. Az előző év azonos hónapjához képest a születések száma 4,5, a házasságkötéseké 4,2%-kal mérséklődött, a halálozásoké 6,5%-kal nőtt. Utóbbi azt jelenti, hogy a koronavírus-járvány óta az idén év elején haltak meg a legtöbben Magyarországon.
A születések száma Japánban újabb rekordalacsony szintre esett, az országban egyre csak fokozódik az a kihívás, miként lehet az elöregedő társadalom egyre növekvő társadalombiztosítási költségeit az adófizető munkavállalók egyre szűkülő táborával fedezni – írja a Bloomberg.
Dél-Koreában a termékenységi ráta csaknem egy évtized után először emelkedett tavaly, részben annak a hatására, hogy folyamatosan nő a házasságok száma a koronavírus-járvány óta.
Tavaly 77 500 gyermek jött világra, 9,1%-kal kevesebb, mint az előző évben. Amióta rendelkezésre állnak adatok, sosem született 80 ezernél kevesebb gyerek Magyarországon, vagyis új történelmi mélypontra süllyedt a születésszám. Ebben a szülőképes korú nők számának csökkenése mellett a gyerekvállalási kedv csökkenése is szerepet játszott: a teljes termékenységi arányszám egy nőre becsült értéke 1,38-ra csökkent az egy évvel korábbi 1,51-ről. Ez az utóbbi 11 év legkisebb adata. Az alacsony születésszám miatt a tavalyi népességfogyás az első nyers becslés alapján 50 ezer fő, a 2021-es, tragikus járványévet leszámítva szintén történelmi mélypontot jelent, egy zalaegeszegnyi lakossággal lettünk kevesebben.
A szerdán közzétett kormányzati adatok szerint kilenc év után először emelkedett tavaly a születések száma Dél-Koreában, miután a koronavírus-járvány miatt elhalasztott esküvők megtartásával jelentősen nőtt a házasságkötések száma.
Októberben is csökkent a születések száma Magyarországon a KSH friss adatai alapján. A házasodási kedv is nagymértékben esett.
Hornung Ágnes kormánybiztos szerint a kormány célja egy olyan családbarát környezet kialakítása, amelyben a lakhatás, az anyagi biztonság és a munka-magánélet egyensúlya szorosan kapcsolódik egymáshoz. Az otthonteremtési támogatások és a lakossági állampapír-stratégia összehangolt rendszere szerinte már most érezhető eredményeket hozott, bár a születésszám növelése érdekében további gazdasági és politikai stabilitás szükséges – derül ki a politikus Indexnek adott interjújából.
Továbbra is nagyon kevés gyerek születik Magyarországon. Bár az utóbbi két hónap egy hajszálnyi javulást mutat a gyerekvállalási kedvben, összességben a csökkenő trend továbbra sem tört meg.
Jelentősen csökkent a születések száma az elmúlt két évben Németországban - állapította meg a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézete a témáról frissen kiadott jelentésében.
A kínai kormány nyugdíjkorhatár-emelési tervei fontos lépést jelentenek az ország súlyosbodó nyugdíjproblémáinak kezelésében és a zsugorodó munkaerő megerősítésében. Közgazdászok és demográfusok szerint azonban a gazdasági lassulás további nehézségeket okozhat, ami újabb reformokat tehet szükségessé - írja a Reuters.
A munkaképes korú európaiak számának feltartóztathatatlan csökkenése az elkövetkező évtizedekben óriási terhet ró majd a jóléti rendszerekre és az államháztartásra - derül ki abból a jelentésből, amely a demográfiai időzített bombáról szóló, e héten folytatandó uniós megbeszélések alapját képezi.
Mindent bevet Dél-Korea annak érdekében, hogy visszafordítsa a társadalom egyre gyorsuló elöregedését. Legújabban azt találták ki, hogy sok pénzt fizetnek azoknak a pároknak, akik megházasodnak - írja a The New Zealand Herald.
Folyamatosan csökken a születésszám Magyarországon: májusban 6284 újszülött látta meg a napvilágot, 11%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. Amióta vannak visszatekintő havi adataink, sosem született májusban ilyen kevés gyerek, de az éves adatok alapján biztosra vehető, hogy a mai adat évszázados negatív rekord.
Dél-Koreát jelenleg a világ legsúlyosabb demográfiai válsága sújtja. Amennyiben tartósan fennmaradna a jelenlegi 0,72-es értékű 2023-as teljes termékenységi ráta, az azt jelentené, hogy 100 jelenlegi gyermekvállalási korban lévő koreainak már csak 36 gyermeke és 13 unokája lenne. A következő írás az aktuális dél-koreai demográfiai krízishelyzet legfőbb okait kívánja vizsgálni.
A 20-29 éves magyar fiatalok több mint fele (56%-a) szüleivel él. Ez a ráta meghaladja a világ fejlettebb országait tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamaiban mért 50%-os átlagot – derül ki az OECD friss, különböző társadalmi mutatókat vizsgáló jelentéséből. Az elemzés idén kiemelten a termékenységi ráta, vagyis az egy nőre jutó gyermekek számának kérdésével foglakozott, amelynek alakulására hatással vannak a lakhatási költségek, ezen keresztül a mamahotelben élő fiatalok aránya is. A 2022-es adatok szerint az első gyermeküket átlagosan közel 29 évesen szülik a magyar nők, miközben az OECD átlaga 29,5 év. Ez az életkor itthon 2000-ben még 25 év volt.
De mit ígért Orbán Viktor az új vezérigazgatónak?
Hasznos, gyakorlati, érthető.
Többen is sürgetik a lépést.
Beindultak a vészhelyzeti generátorok.
A legnagyobb leendő kormánypárt is elfogadta a német koalíciós szerződést.
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.